Lai izdrukātu šo rakstu, savā browserī izvēlieties File -> Print, nospiediet uz ikonas print, vai arī, ja sanāk, spiediet šeit.
Šī raksta on-line (oriģinālā:) versija atrodama pēc adreses http:///?id=1880013, no kurienes arī šī izdruka ir nākusi.
Jebkura neautorizēta (bez autora piekrišanas) šī materiāla izmantošana var viest bēdīgas sekas. To darīt vienkārši nedrīkst.

Laimestā - mūsdienīgs dators...
John Doe (latven@inbox.lv) @ 2002-11-08 10:00:00


   Pedējā laikā bieži sastopamas loterijas un akcijas, kur kā viena no galvenajām balvām tiek solīts mūsdienīgs dators mācībām/darbam/izklaidei. Cik izložu, tik variantu. Nesen gadījās sastapt vienu no šādiem datoriem. Kas tieši slēpjas zem šādas izlozes mēģināšu izstāstīt - interesentiem - lasīt tālāk...


   Nesen kāds paziņa, piedaloties konfekšu Chevits (nezinu vai pareizi uzrakstīts) izlozē, laimēja datoru, ko kopā bija salikusi kāda Liepājā maz pazīstama firma "KITE SL". Sākotnējais iespaids jau bija jauks, nebiju dzirdējis, ka agrāk kāds vispār būtu izlozēs godīgā ceļā laimējis kaut ko vairāk par lietussargu un brīdī, kad gandrīz taisījos noticēt, ka tas tā tiešām ir, es redzu cilvēku, kas to godīgi laimē.

   Laimētājs bija 13. gadus vecs zēns, kuram saprašana no datora ir tikai tik daudz, ka uz tā "kauko var darīt", kā neatņemama sastāvdaļa varētu būt spēlītes. Laimētājs protams prasīja padomu pie kāda, kas ar datoru darbojas vairāk un tā nu gadījās, ka nonāca tas līdz manīm. Novērtējot datoru biju nedaudz sarūgtināts, jo datora konfigurācijā ietilpa "lētā gala" pamatplate, 128 MB operatīvās atmiņas, Duron procesors ar takts frekvenci 900 Mhz un 9.1 GB Seagata Baracuda cietais disks. Papildus komplektācijā ietilpa arī Hansol 17" monitors, modelis 730E. Parējais (skaņa un video) datoram bija integrēts uz pamatplates. Jebkurš, kas kaut nedaudz darbojas ar datoriem, sapratīs, ka dators ir tāds, ka lētāk vairs nu gribot uztaisīt nevar. Vienkārši rēķinot monitors ~100 Ls, procesors ~25 Ls, cietais disks ~40 Ls (diemžēl šādus modeļus pārdošanā atrast ir grūti), pamatplate ap 25 Ls un atmiņa ~14 Ls. Sarēķinot to visu kopā un vēl sīkumus (klaviatūra, pele...) dators varētu izmaksāt ~220 Ls. Tas tā nedaudz aprēķiniem, piefiksēsim šo summu kā dāvinājumu...

   Nākamais solis protams bija pieslēgšana. Liels bija pārsteigums, kad tika konstatēts fakts, ka uz datora nav nekādas programmatūras. Tika uzlikta programmatūra un dators beidzot bija gatavs lietošanai un atdots laimīgajam lietotājam. Pēc mēneša lietotājs ir klāt un sūdzas par to, ka dators īsti nestrādā. Ātri tika konstatēts, ka datora cietajā diskā ir veikli ielavījušies "bad" sektori - daaaudz viņu. Loģiski, ka tika meklēta garantija, bet te Tev nu bija, garantijas remonts notiek tikai Rīgā un Liepājā firmas "KITE SL" pārstāvniecības nav. Firma ātri tika sazvanīta un piedāvāts variants, ka garantija tiek veikta ar citas (Rīgas firmas ar pārstāvniecību Liepājā) starpniecību. Šis variants firmas "KITE SL" pārstāvjiem likās gluži neprātīgs un tādējādi arī neiespējams. Variants par diska izņemšanu no korpusa un nosūtīšanu uz Rīgu arī izrādījās neiespējams, jo korpuss bija aizlīmēts ar visnotaļ pazīstamu visiem uzlīmīti, neplēst (garantijas nederīga, ja atplēsts), kas patiesībā ir nožēlojams veids, kā pēc iespējas vairāk izvairīties no garantijas. Līdz ar to viennozīmīgi bija skaidrs, ka dators jāliek kastē, kasti padusē un prom uz Rīgu. Tāpat darīt arī ikreizi, kad datorā ir kaut kas jāmaina (piemēram, jāieliek tīklā adapteris).

   Parēķinot tikai iespriekš minētos faktus, lietotājam, kurš laimējis datoru, ir jānopērk priekš sevis programmatūra, kas maksā - Windows XP Home Edition ~150 Ls, Ofiice - ~170Ls un vēl latviskotājs - Tildes Winlogs 2000 - ~25 Ls. Papildus tam arī jānogādā dators uz Rīgu pēc garantijas remonta - transports - ~10 Ls. Ņemot vērā, ka visiem nav pazīstama datorspeciālista, kas to visu saliks uz datora, tas parasti maksā vēl no 10-20Ls (atkarībā no vietas). Ņemam priekšā kalkulatoru un rēķinam, lai uz šī konkrētā datora varētu sākt pilnvērtīgi strādāt, tajā nepieciešams ieguldīt apmēram 365 Ls... Kur 13. gadus vecs puisis ņems tādu naudu?

   Līdz ar to rodas doma vai tiešām ir vērts laimēt datoru pa 220 Ls, ja tajā nākas papildus ieguldīt 365 Ls... Visa šī nostāsta morāle ir tāda - par velti "pat sniegs ziemā nesnieg". Vēl jo vairāk - par velti datorus nedāvā. Liekas izdevīgāk datoru ir nopirkt ar Ziemassvētku atlaidi, nekā laimēt loterijā. Tās protams ir tikai manas domas, kādam var likties savādāk...

« Atpakaļ uz rakstu