Lai izdrukātu šo rakstu, savā browserī izvēlieties File -> Print, nospiediet uz ikonas print, vai arī, ja sanāk, spiediet šeit.
Šī raksta on-line (oriģinālā:) versija atrodama pēc adreses http:///?id=12389850, no kurienes arī šī izdruka ir nākusi.
Jebkura neautorizēta (bez autora piekrišanas) šī materiāla izmantošana var viest bēdīgas sekas. To darīt vienkārši nedrīkst.

Dubultklikšķa patents
laacz (http://laacz.lv/) @ 2004-06-04 07:55:00


Internetā kādu laiku ceļo ziņas par to, ka kompānija Microsoft ir patentējusi visierastāko datorpeles darbību - dubultklikšķi. Diemžēl, daudziem nāksies  tapt apbēdinātiem, jo tā nebūt nav :)

Neiesim jau melot, acīs skatīdamies, jo tiešām eksistē patents, kurš apraksta to, ka dažādi spiežot kādu pogu (vienreiz un ātri, vienreiz, bet ilgi, divreiz un ātri, ...), var panākt attiecīgi arī dažādus rezultātus. Taču, te nu sākas dažādi nosacījumi, kurus lielākā daļa ir palaidusi gar ausīm.

Pirmām kārtām, šis patents apraksta minētās operācijas tikai un vienīgi saistībā ar ierobežotas veiktspējas ierīcēm. Atgādināšu, ka vidusmēra dators (arī portatīvais) ir pilnas veiktspējas ierīce :) Tātad - plaukstdatori, mobilie tālruņi, pārnēsājamās spēļu konsoles, ledusskapji un velosipēdu spidometri u.t.t. Otrām kārtām, iet runa nevis par tām pogām, kuas ir atrodamas uz peles vai kādas citas pievienojamas uzpariktes, bet gan par tām pogām, kuras ir atrodamas uz šo mobilo ierīču korpusa un tiek sauktas par application buttons, jeb, latviski runājot, - nodrošina izvēles un navigācijas funkcijas. Trešām kārtām - šis patents ir izsniegts ASV. Nav jāatgādina, ka šajā valstī jau sen ir pilns ar absurdiem un universāliem patentiem. Šis pat ne ar ko sevišķu neizceļās :) Ceturtkārt - šo patentu jau apstrīd vairākas sabiedriskās organizācijas.

Nobeigumā vēlētos teikt, ka neba nu kompānijas ir vainīgas, ka tām nākas patentēt šādas lietas. Vainīga ir likumdošana, kas šādus patentus pieļauj. Un, ja kompānija paspēj šo patentu saņemt pirmā, tad tai vairs nav jābaidās, ka pateicoties kādas citas kompānijas ātrdarbībai un attapībai, tai būs jācieš. Un piedzīvot zaudējumus, pat taisnības vārdā, nevienas kompānijas vadība, pie pilna saprāta esot, nevēlas. Atzīšos, ja man būtu kompānija, kuras darbību spēcīgi varētu ietekmēt kāds, kurš ir izņēmis kādu konkrētu patentu, es ne brīdi nešaubīdamies, ņemtu naudu un dotos pieteikt šo patentu pats.

Starp citu, vai Jūs esat lietas kursā, ka Microsoft jau 1996. gadā ir patentējis arī savu FAT failsistēmu un pagājušā gada decembrī kompānija ir paziņojusi, ka pieprasīs iegādāties licences tiem, kas to ismanto? Arī šis patents tiek apstrīdēts.

« Atpakaļ uz rakstu